Zamów towar do godziny 12:00 a wyślemy go do Ciebie tego samego dnia !!!

Whey – białko serwatkowe to jedno z najlepszych źródeł kluczowego makroelementu, czyli protein. Odżywki sprawdzają się zarówno w przypadku budowania masy mięśniowej, jak i w czasie redukcji. Z tego względu powinni z nich korzystać nie tylko zawodowi sportowcy, ale również osoby aktywne fizyczne uprawiające sport dla siebie.

Co to jest WHEY?

Białka serwatkowe (whey protein) to funkcjonalne białka mleka, które stanowią około 1/5 protein zawartych w mleku, czyli ok. 0,7% ogólnej zawartości mleka. Białko serwatkowe jest zatem tak naprawdę mieszaniną różnych protein wyizolowanych z serwatki. Serwatka powstaje nie tylko w celu stworzenia produktu uzupełniającego dietę ale również w czasie produkcji wielu innych produktów spożywczych jak np. produkcja serów żółtych i twarogów.

Proteiny z serwatki są wykorzystywane w produkcji odżywek proteinowych, ponieważ gwarantują bardzo skuteczne i pozytywne działanie na organizm. Jest to związane z tym, że aż 75% protein

z płynu, który powstaje z mleka podczas wyrobu sera, to zdrowe albuminy jak np. α-laktoalbumina (α-LA) i albumina surowicy wołowej (BSA). Proteiny z serwatki wykorzystywane jako suplement diety występuje w formie proszku. Białko serwatkowe należy do grupy substancji o potwierdzonym działaniu, które są jednocześnie całkowicie bezpieczne dla zdrowia, co sprawia, że jest uznawane za najpopularniejszych elementów uzupełniających dietę.

Odżywka białkowa WHEY – rodzaje białka z serwatki

Większość białka występującego w batonach proteinowych, napojach i proszkach pochodzi z mleka (najczęściej z płynu, który powstaje z mleka podczas wyrobu sera i zawiera szybko trawione proteiny). Popularność protein serwatkowych używanych jako element uzupełniający dietę wynika z bardzo szybkiego wchłaniania przez organizm oraz bardzo dużej ilość aminokwasów egzogennych (są to aminokwasy, które nie mogą być wyprodukowane samodzielne przez organizm). Białko serwatkowe jest często opisywane jako najlepsze proteiny dostępne na rynku. Wśród rodzajów preparatów białka serwetkowego wyróżnia się przede wszystkim trzy: koncentraty, izolaty i hydrolizaty.

Zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem białka serwetkowego są koncentraty białka serwatkowego (WPC). Koncentrat białka serwatkowego zawierają od 60 do 80% protein oraz niewielkie ilości tłuszczu i węglowodanów. Jest to najtańsza i najbardziej przystępna wersja odżywek proteinowych. Jego produkcja zachodzi w procesie ultrafiltracji. Zawiera ok.130 kcal na porcję.

Kolejnym rodzajem odżywek proteinowych wyprodukowanych z serwatki są izolaty białek serwatkowych (WPI), czyli preparaty o większej zawartości protein. Zazwyczaj jest to ok. 90% protein w każdej porcji. Od koncentratu poza wyższą zawartością protein różnią się także znacznie mniejszą zawartością tłuszczów i węglowodanów. Izolat białka jest wytwarzany w procesie ultrafiltracji i mikrofiltracji. Zawiera duże stężenie protein (nawet około 90%), przy minimalnej ilości wypełniaczy. Posiada również świetny profil aminokwasów rozgałęzionych BCAA, dlatego na jego zakup decyduje się coraz więcej osób aktywnych fizycznie.

Ostatnią popularną alternatywą są Hydrolizaty białka serwatkowego (WPH). Są produkowanie w procesie enzymatycznej modyfikacji protein serwetkowych. Jest to zdecydowanie najdroższa forma białka serwatkowego i zarazem najlepiej wchłaniana przez organizm. Tak wysoki poziom wchłaniania substancji zawartych w hydrolizatach jest rezultatem tego, że w procesie produkcji hydrolizatów, proteiny są rozbijane do krótkołańcuchowych peptydów.

Każda odżywka białkowa WHEY to doskonałe źródło pełnowartościowych protein i w zależności od swoich potrzeb i możliwości można wybrać jeden z trzech popularnych odmian protein serwatkowych.

Dlaczego warto stosować odżywki białkowe? – Whey protein concentrate, a jakość białka

Odżywki białkowe, niezależnie czy chodzi o takie firmy jak np. All Nutrition, Iso whey zero, czy inny produkt, to podstawa suplementacji. Organizm osoby aktywnej fizycznie ma znacznie większe zapotrzebowanie na proteiny. Podczas każdego treningu mięśnie ulegają zniszczeniu i potrzebują protein do odbudowy swoich komórek.

Jednym ze sposobów na dostarczenie protein jest oczywiście zdrowa dieta. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze udaje się utrzymać zdrową dietę z odpowiednią ilością protein. W takim sytuacjach konieczne jest sięgnięcie po Whey Protein. Skład proteinowych dodatków do diety dostarcza potrzebną ilość tego makroelementu i pomaga budować masę mięśni.

Poza tym białka serwatki pomagają również w odchudzaniu i utrzymaniu zdrowej wagi. Jako suplement diety odżywka białkowa może również pomagać w obniżeniu ciśnienia krwi i poprawianiu sylwetki, niezależnie od naszego celu. Wysoka rozpuszczalność i doskonały smak sprawiają, że koncentrat białka lub izolat białka są doskonałym źródłem niezbędnych aminokwasów.

Dlaczego białko serwatkowe posiada szczególne wartości odżywcze?

Obecnie osoby aktywne mają dostęp do różnego rodzaju białek oraz do produktów, które są elementami zróżnicowanej diety. Białko z serwatki ma jednak liczne zalety, które sprawiają, że powinno być nieodłącznym elementem zdrowej diety. Przede wszystkim proteiny serwatkowe są proteinami pełnowartościowymi z maksymalną przyswajalnością. Co więcej, zawiera ogromną ilość aminokwasów BCAA i glutaminy.

Jeśli chodzi o odchudzanie, to białko serwatkowe zaspokaja apetyt i dostarcza glikomakropeptyd. Jest to aktywny związek chemiczny regulujący pracę układu pokarmowego. Odżywka białkowa ma wpływ na zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia, ponieważ są proteinami pełnowartościowym. Wynika to z tego, że zawiera 8 aminokwasów, które nie mogą być wytworzone przez organizm. Oznacza to, że ten element uzupełniający dietę pomaga zaspokoić zapotrzebowanie na proteiny.

Bardzo duże znaczenie ma również to, że proteiny z serwatki nie wywołuje problemów trawiennych. Wysokiej jakości proteiny mogą się cechować różnym przyswajaniem. Bardzo szybko przyswajalne jest białko WPI. Przyswaja się ono już ok. 15 minut po spożyciu. Nieco dłużej okres przyswajania trwa w przypadku WPC. W tym przypadku mowa o przyswajalności po ok. 30 minutach. Najszybszym przyswajaniem cechuje się jednak hydrolizat, czyli odzywka bialkowa WPH. Ze względu na sposób produkcji, przyswojenie protein odbywa się w niesamowicie szybkim tempie.

Białko serwatkowe – kiedy najlepiej spożywać zdrowe źródło białka?

Proteiny z serwatki dostarczają do organizmu jeden z podstawowych makroelementów – białko. Oznacza to, że odżywkę można spożywać w praktycznie każdym momencie dnia. Można jednak wyróżnić kilka pór dnia, kiedy stosowanie odżywki ma najlepsze efekty. Odżywki białkowe oparte na serwatce: WPC, WPI, WPH mają bardzo szybką wchłanialność.

Z tego względu warto je stosować w okresie około-treningowym. Zatem proteiny serwatkowe najlepiej wypijać lub dodawać do potrawy po treningu. Jeśli nasza dieta nie dostarcza wystarczającej ilości protein, warto pić odżywkę również pomiędzy posiłkami. W ten sposób uzupełnia się dietę białkową najwyższej jakości.

Whey protein to suplement, który można stosować również na noc. Takie rozwiązanie z pewnością pomoże w lepszej regeneracji mięśni. Odpowiednie stosowanie odżywki pomaga zarówno w budowie masy mięśni, jak i w redukcji masy tłuszczowej.

Co znajduje się w odżywce białkowej i czy naprawdę jest zdrowa?

Głównym zastosowaniem odżywek białkowych jest to, aby zaopatrzyć dietę w proteiny. Każdy, kto chce wykorzystać whey jako źródło białka musi jednak wiedzieć, co się w nim znajduje. Podstawowym składnikiem jest oczywiście białko serwatkowe. Poza tym w odżywce można znaleźć emulgator i regulatory kwasowości (sprawiają, aby kwasowość nie była zbyt duża).

Za konsystencję odpowiada m.in. guma ksantanowa (substancja zagęszczająca), kwas jabłkowy oraz kwas cytrynowy. Smak (np. smak czekoladowy) pomaga osiągnąć substancja słodząca (np. sukraloza lub acesulfam k). Poza tym, w zależności od smaku i producenta suplement może zawierać inne składniki.

Jak spożywać białko serwatkowe do utrzymania masy mięśniowej i poprawy sylwetki?

Koncentrat białka serwatki to najpowszechniej stosowana odżywka białkowa. Nie każdy jednak wie, jak odpowiednio ją spożywać. Sposób wykorzystania odżywki białkowej zależy przede wszystkim od diety i zapotrzebowania kalorycznego. Jeśli dieta dostarcza odpowiednią ilość białka, suplement nie musi być stosowany codziennie. W innych przypadkach proteiny warto wypijać raz lub dwa razy dziennie. Jedną porcja białka instant, czyli 30g (jedna miarka) trzeba rozpuścić w 150 ml wody. 1 porcję można zatem przygotować z pomocą wody lub odtłuszczonego mleka.

Wykorzystanie wody lub mleka zależy od tego, ile kalorii i innych składników odżywczych ma dostarczyć pełnowartościowe białko. Zazwyczaj zaleca się, aby spożywać 1 porcję preparatu po treningu i ok. 1,5 porcji dziennie po ok. 30 – 35g. Wartość biologiczna odżywek proteinowych sprawia, że to doskonałe źródło protein. Nie można jednak zapominać o tym, że odżywkę trzeba przechowywać w suchym miejscu.

Odżywka białkowa, a budowanie mięśni i zwiększenie masy ciała

Dobre proteiny z odpowiednich źródeł to jeden z najważniejszych elementów skutecznego budowania masy ciała i mięśni. Do budowy nowych mięśni organizm potrzebuje bodźców w postaci treningów siłowych, składników odżywczych oraz czasu na regenerację. Jeśli Twoim celem jest zbudowanie masy ciała, powinieneś zadbać o to, aby Twoja dieta była pełnowartościowa. Oznacza to, że musi zawierać proteiny, węglowodany i tłuszcze. Bardzo duże znaczenie ma również nadwyżka kaloryczna. Jest ona potrzebna do budowy nowych mięśni przez organizm. Polega ona na tym, że do organizmu jest dostarczana większa ilość energii (pożywienia), niż jest wykorzystywane. Trzeba przy tym wziąć pod uwagę to, że treningi siłowe sprawiają, że organizm potrzebuje jeszcze więcej energii, aby budować mięśnie. Odzywka w połączeniu ze zdrową dietą i odpowiednim treningiem pomoże w szybkim osiągnięciu pożądanych rezultatów.

Koncentrat białka na redukcję tkanki tłuszczowej

Białko jest szczególnie ważne w procesie redukcji tłuszczu. To właśnie podczas chudnięcia organizm jest najbardziej narażony na katabolizm i utratę mięśni. Ujemny bilans kaloryczny w czasie redukcji sprawia, że organizm potrzebuje jeszcze więcej protein. Możliwości dostarczenia tej substancji z diety podczas redukcji są często ograniczone ze względu na zmniejszenie ilości spożywanych kalorii. Z tego względu odżywka może być najlepszym sposobem na spożycie potrzebnych protein. Dodatkowo smak odżywki może dodatkowo sprawić, że zmniejsza się ochota na słodycze i podjadanie. Proteiny w proszku można nie tylko pić z mlekiem lub wodą, ale też dodać jako składnik do wielu zdrowych potraw. W ten sposób każdy może przygotować dla siebie zdrowy i bardzo smaczny posiłek. Przysmaki z proteinami mają duże znaczenie w procesie redukcji (szczególnie na jej końcu), ponieważ to właśnie wtedy ma się największą ochotę na coś słodkiego. Proteiny w proszku na diecie odchudzającej to dla wielu osób „must-have”. Zdrowe i szybkie źródło protein bardzo ułatwia szybsze osiągnięcie swojego celu i przejście do następnego etapu pracy nad swoją sylwetką. Zazwyczaj na diecie odchudzającej spożywa się więcej porcji protein, niż w przypadku diety na masę. Zakup odżywki może więc w dużym stopniu ułatwić pracę nad sylwetką.

Jakie białko serwatkowe wybrać?

Jak już wspominaliśmy, białko z serwatki jest dostępne w różnych rodzajach. Najpopularniejsze są koncentraty białka serwatkowego (WPC), jednak w zależności od potrzeb można wybrać

również izolaty białek serwatkowych (WPI) lub hydrolizaty białka serwatkowego (WPH). Nasz sklep internetowy sprawia, że każdy może wyposażyć swoją dietę w składniki odżywcze z odpowiedniego źródła. Wybór białka z serwatki warto zacząć od wyboru odpowiedniego smaku.

W naszym sklepie dostępne jest super białko smak wanilia, czekolada i wiele więcej. Nie mniej istotny jest wybór producenta. Whey protein to białko, które oferują różne firmy. W naszym sklepie można znaleźć m.in. Whey Protein Complex 100, Olimp Whey Protein Complex, Trec Whey 100, Allnutrition Whey Protein i wiele innych. Kolejnym ważnym etapem wyboru najlepszych protein do utrzymania wagi, bądź budowania masy, jest sprawdzenie opinii. Opinie klientów to zazwyczaj najlepszy sposób, aby ocenić, który produkt sprawdzi się najlepiej.

Najczęściej odwiedzane:

Żywność dietetyczna

Kreatyny

Odżywki białkowe

Aminokwasy

Batony dietetyczne

Akcesoria na siłownię

Witaminy

Minerały

Proteinki.pl – Sklep z żywnością dietetyczną i suplementami.

ul Kuchary 7a, 63-322 Gołuchów,

  • e: sklep@proteinki.pl,
  • m: 501 168 811 .

Mapa strony

Koszyk

0

Brak produktów w koszyku